Laravel 5.5 CRUD lista zadań część 2

Instalacja Laravel, migracje

Aby zainstalować aplikację php Laravel na lokalnym komputerze, potrzebujemy serwera, jak np. Linux lub narzędzia Xamp. Do instalacji Laravela w kursie użyjemy narzędzia do zarządzania zależnościami programistycznymi composer. W katalogu z projektem wydajemy polecenie:

php composer.phar create-project --prefer-dist laravel/laravel to-do

Gdzie „to-do” to nazwa naszej aplikacji. Instalację można również przeprowadzić przy pomocy composera zainstalowanego globalnie w systemie. Wówczas pominiemy w nazwie biblioteki rozszerzenie .phar. Po instalacji aplikacja nie będzie działać poprawnie dopóki nie ustawimy rekursywnie uprawnień do zapisu (najczęściej w ustawieniach folderów po prawokliku lub w konsoli) dla folderów Laravelstorage oraz bootstrap/cache. Gdy ujrzymy po wejściu na lokalny adres strony duży napis Laravel, to jesteśmy pewni, że instalacja przebiegła poprawnie.

Migracje

Przed użyciem migracji musimy ustawić parametry połączenia z bazą danych oraz utworzyć niezbędną bazę danych o dowolnej nazwie w kodowaniu utf8mb4_unicode_ci. Parametry połączenia z bazą danych mysql definiujemy w pliku .env. Do zmiany są trzy elementy: DB_DATABASE, DB_USERNAME,  DB_PASSWORD. We frameworku Laravel migracje (definicje tabel bazy danych) tworzymy za pomocą następującego polecenia w konsoli otwartej na projekcie:

php artisan make:migration create_name_table

Gdzie name to nazwa tworzonej tabeli w bazie danych. W naszym przypadku nazwiemy tabelę tasks czyli zadania. Ostatecznie zatem polecenie migracji będzie wyglądało następująco:

php artisan make:migration create_tasks_table

Plik migracji został wygenerowany w folderze database/migrations. W naszym przypadku migrację zdefiniujemy następująco w metodzie up():

Schema::create('tasks', function (Blueprint $table) {
 $table->increments('id');
 $table->string('content');
 $table->boolean('status')->default(false);
 });

Jak widać tworzymy tabelę tasks z trzema kolumnami: id, content oraz status zadania (domyślnie false czyli zadanie niewykonane). W Laraverze po przetestowaniu aplikacji przykładowymi danymi dla bazy danych możemy wyczyścić, usunąć wszystkie tabele i stworzyć je jeszcze raz poleceniem:

php artisan migrate:fresh

Zostań Profesjonalistą W Tworzeniu Aplikacji Webowych! Zapisz Się Na Kurs Laravel nauczysz się również tworzyć aplikacje hybrydowe na smartfony

W następnej lekcji podzielimy template na plik główny (layout) oraz konkretny widok oraz stworzymy routing, czyli obsługę linków dla naszej aplikacji. Obejrzyj ten kurs Laravel na Youtube. Poprzednia lekcja. Następna lekcja.

zapisz się na kurs Laravela >>>> lub program partnerski
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *